Anemia njihet gjerësisht si një sëmundje delikate e cila konsiston në mungesën e qelizave të kuqe të gjakut dhe për rrjedhojë nuk transportohet oksigjen në të gjithë trupin. Mosqarkullimi i oksigjenit në organizëm sjell pasoja të rënda për shëndetin. Nëse ende n...

Lexo më shumë...

Arrat e mbira kanë 1000 herë vlerë më të madhe se arrat e zakonshme Të gjithë me siguri keni dëgjuar për grurin e mbirë dhe për të mirat e tij. Grurin zhyteni në ujë, kullojeni dhe prisni që të mbijë. Gruri i mbirë ka 100 herë më shumë vlera se gruri ...

Lexo më shumë...

Nëse dikush gjate gjumit  gërhet, atëherë e dini mirë se çfarë sikleti është. Një ndër shkaqet e këtij problemi janë sekrecionet e tepërta në hundë ose fyt. Ka një lëng të cilin mund ta përgatisni vetë dhe që është ilaçi ...

Lexo më shumë...

Pranvera po vjen, por trupi jo gjithmonë reagon pozitivisht. Lodhje, dhimbje koke, apati, gjendje dobësie, mungesë oreksi apo çdo gjë që fillon me rilindjen e stinës. Të gjitha këto shenja i atribuohen asaj që në gjuhën e popullit quhet “periudha e ndryshimit të gjakut.   Stres ...

Lexo më shumë...

Kulumbria është një shkurre në formën e një druri të vogël që rritet deri në 5 metra lartësi. Në mjekësinë popullore përdoret lulja dhe frutat e kulumbrisë. Degët e saj janë të kuqerremta e me gjemba, kurse gjethet si të sharrëzuara në majë. ...

Lexo më shumë...

1. GJETHET E DAFINËS përdoren në formë çaji në mjekimin e çermës Përgatitja e çajit:  Në një gotë ujë që zjen shtohet 1 lugë (gjelle) me gjethe dafine të grimcuara sipas dëshirës, ena mbulohet me kapak dhe përzierja lihet të q...

Lexo më shumë...

Sa herë që flasim për ushqime të pasura me hekur, produkti i parë që na vjen ndër mend është spinaqi. Të paktën kështu ndodh me ne Shqiptarët. Por po të lexoni këtë artikull të përgatitur nga AgroWeb.org do të mësoni fakte shumë interesante mbi burimet na...

Lexo më shumë...

Më të lexuarat

Scroll to top